برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 4.7]

 به دلیل عدم رعایت استاندارد های ذیل ارائه موتورهای دوگانه سوز از سوی شرکت ریان پیشرو  مورد تائید نمی

باشد. 

 1. سیستم خنک کننده موتور های گاز سوز بر اساس پمپ های آب طراحی شده که فقط بر پایه گاز می باشند.
 2. جنس قطعات موتور های گاز سوز با آلیاژ دقیق تری نسبت به دیزل ساخته شده و همین امر باعث از بین رفتن قطعات در موتور های دو گانه سوز می کردد.
 3. دو گانه سوز کردن این دستگاه فقط در ایران بدون رعایت معیار های کمپانی سازنده دستگاه طراحی و به صورت غیر استاندارد می باشد.
 4. جنس میل لنگ موتورهای دوگانه سوز باید از آلیاژ استیل حرارت دیده و سخت شده باشد و یک لایه آلیاژ آلومینیوم آلیاژی می باشد.
 5. برای طراحی موتور های دوگانه سوز میل بادامک باید از استیل آلیاژی و سخت شده توسط روش القایی ساخته شده باشد که با شرایط دوگانه سوز بودن هم سویی ندارد.
 6. نحوه رینگ گذاری موتور های دیزلی با گاز سوز متفاوت می باشد که این امر باعث می شود دوگانه سوز بودن این دستگاه ها مورد تائید کمپانی سازنده قرار نگیرد.
 7. سیستم توربوشارژ در موتور های دو گانه سوز دارای بازدهی کمی می باشد.
 8. موتور های دوگانه سوز در اثر ترکیب سوخت های دو گانه سوز در هیج شرایطی یکسان نمیباشد و این دستگاه در زیر بار دچار مشکل می شود.
 9. سوخت در موتور های گاز سوز توسط CPU کنترل می گردد ولی در موتور های دیزلی به صورت مکانیکی و بر اساس بارگرفته شده توسط گاورنر می باشد.
 10. موتورهای گاز سوز باید دارای تهویه مختص به خود بوده ولی موتور های دیزل از این امر مستثنی می باشد.
 11. شرایط محیطی (ارتفاع از سطح دریا ، درجه حرارت ، دما و… ) تاثیر مستقیمی بر کارکرد موتور های گاز سوز دارد ولی در موتور های دیزلی دارای تاثیر کمتری است.
 12. سنسور های حفاظتی و کنترلی در موتور های دیزل و گاز سوز متفاوت می باشد.
 13. پارامتر های اساسی سوخت های گازی در ایران رعایت نمی شود.
 14. شمارگان متان در گاز مصرفی ایران استاندارد نمی باشد.
 15. کمترین مقدار مجاز شمارگان متان بایستی در برگه تراز دمایی هر موتور مشخص گردد و دارای مقدار متفاوتی می باشد.
 16. ترکیبات سولفوریک در حال حاضر در گاز مصرفی ایران وجود دارد. ( H2S ) یکی از ترکیبات خورنده ای است که در اثر فعل و انفعالات تجزیه مواد آلی در گاز به وجود آمده و این ماده به قسمت های فلزی موتور که مس هم باشد حمله می کند و بازده و طول عمر آنها را میکاهد و روغن روان کاری را دچار فرسایش می کند و باعث کاهش طول عمر روغن می گردد و همچنین این ماده به سیستم توربوشارژ صدا خفه کن و لوله کشی اگزوز حمله می برد.
 17. در ایران تبدیل موتور های دیزل به دوگانه سوز یکی از پر هزینه ترین راه کارها برای حل مشکل دیزل می باشد و این روش در ماشین آلات دیزلی از سوی کمپانی های سازنده مورد توجه قرار نگرفته است. 

مشکلات موتور های دو گانه سوز به طور کلی :

کاهش طول عمر دستگاه و قطعات و کاهش راندمان موتور ، افت توان خروجی موتور به دلیل عدم احتراق کامل و

موثر سوخت در سیلندر و به دلیل کامل نسوختن گاز که منجر به انتشار اکسیدهای نیتروژن می شود.